00 / 00
|

Бели тестенини со павлака, пилешко месо и зеленчук

30 min.

Потребни состојки

  • 1 пакување тестенини по избор
  • 250g Битолска павлака
  • 150g моцарела
  • 1 тиквичка
  • грст грашок
  • 100g бело пилешко месо
  • магдонос
  • зачини по желба

Подготовка

1.

Тиквичката исечкајте ја на коцки и пропржете ја во малку вода и масло заедно со сечканото пилешко месо.

2.

Додајте го грашокот, а потоа динстајте додека не омекне.

3.

Зачинете по желба со сол и/или зачини, додајте малку црн пипер, па ставете ја Битолската павлака.

4.

Тестенините претходно сварете ги според упатството на пакувањето, па сварени додајте ги во зеленчукот и убаво промешајте.

5.

На крајот додадете ја иситнетата моцарела и уште еднаш промешајте за моцарелата да се распореди насекаде.

6.

Наросете свеж магдонос и послужете додека е топло.

Датум на објавување 18.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal