00 / 00
|

Брускети со намаз од павлака и кромид

15 min.

Потребни состојки

 • 1 стар багет исечен на парчиња
 • 1 пакување Битолска павлака од 180g
 • 2 лажици мајонез
 • 1 голем кромид исечен на ситни коцки
 • перца од 1 младо кромитче
 • 1 чешне лук
 • 50g биено сирење или пармезан
 • маслиново масло
 • сок од половина лимон
 • 1 домат
 • зачини по вкус: оригано, мајчина душичка, копар, сол, црн пипер

Подготовка

1.

Кромидот исечен на ситни коцки, чешнето лук, Битолската павлака и мајонезот убаво измешајте ги додека смесата не се соедини.

2.

Потоа додајте го маслиновото масло, сокот од лимон, зачините и повторно промешајте.

3.

Намазот оставете го во фрижидер за да се излади, а во меѓувреме багетот исечете го на парчиња и убаво намачкајте го со маслиново масло.

4.

Парчињата леб печете ги во загреана рерна околу 5 минути или додека не се заруменат.

5.

Додека парчињата се сè уште топли, намачкајте ги со намазот од павлака и одозгора изрендајте го биеното сирење или пармезанот. Декорирајте со сечкани перца од млад кромид и парчиња домат.

Датум на објавување 17.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal