00 / 00
|

Брзи кифлички со павлака

45 min.

Потребни состојки

  • 600g брашно
  • 200g Битолска павлака
  • 100ml топло масло (или растопен путер)
  • 200ml топло млеко
  • 1 свеж квасец
  • 1 прашок за пециво
  • 1 лажичка сол
  • 1 лажичка шеќер
  • жолчка за премачкување
  • ким, сусам, семки од лен, семки од тиква, црно семе (по избор)

Подготовка

1.

Квасецот се раствора во малку топло млеко.

2.

Се мешаат брашното, солта, прашок за пециво, павлаката, маслото (или путерот) и смесата од квасец и млеко.

3.

Се меша со лажица или со раце и се обликува меко тесто.

4.

Доколку сакате екстра меки кифлички „удрете“ ја топката тесто 50-100 пати од работната површина, додека не добиете мазна топка.

5.

Без да чекате тестото да нарасне, обликувајте кифлички во форми по желба. Може да бидат празни или со фил по сопствена желба.

6.

Премачкајте ги кифличките со матена жолчка и наросете сусам, ким, семки од тиква.

7.

Печете веднаш, во загреана рерна на 200˚С, 15-20 минути, или додека не заруменат, според јачината на рерната.

Датум на објавување 17.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal