00 / 00
|

Колач со моркови, рогач и Битолска павлака

90 min.

Потребни состојки

 • 4 јајца
 • 100g гриз
 • 100g брашно
 • 100g рогач
 • 2 лажици кафеав шеќер
 • 1 прашок за пециво
 • кора од 1 портокал
 • 50g сечкани ореви
 • сок од половина лимон
 • 250g моркови
 • 100ml масло
 • 100ml млеко
 • 100g Битолска кисела павлака
 • 1 лажица рум
 • 300g несолена урда
 • · 3 лажици шеќер во прав
 • · 100g Битолска кисела павлака
 • · сок од 1 портокал
 • · 2 кесички ванилин шеќер
 • · 1 шлаг
 • · 125ml млеко (за шлагот)

Подготовка

1.

Излупете ги, изрендајте ги морковите и прелијте ги со сокот од лимон.

2.

Измешајте ги сувите состојки, гризот, брашното и прашокот за пециво, рогачот, шеќерот, кората од портокал и сечканите ореви.

3.

Изматете ги белките со малку сол во цврста пена. Во друг сад изматете ги жолчките со шеќерот и полека додавајте наизменично од сувата смеса и од млекото, маслото и Битолската павлака. Додадете го румот и полека измешајте ги цврсто изматените белки и ситно ренданите моркови.

4.

Ставете ја смесата во намрсено и со трошки поросено тавче и печете 30 минути во загреана рерна на 180˚С.

5.

Извадете кога ќе биде готово и оставете го да се лади.

6.

Кремот подгответе го така што ќе ја изматите урдата со шеќерот во прав и Битолската павлака и две кесички ванилин шеќер. Одделно ќе го направите шлагот (со 125 мл млеко) и ќе го додадете во кремот.

7.

Кремот нанесете го врз тестото и се' заедно ставете во фрижидер добро да се излади.

Датум на објавување 18.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal