00 / 00
|

Лесен чизкејк

30 min.

Потребни состојки

 • Кора:
 • 200g мелени бисквити
 • 2 лажици мед
 • 6 лажици Битолско млеко
 • 180g растопен Битолски путер
 • Фил:
 • 500g Битолска павлака
 • 450g безмасно крем сирење
 • 220g шеќер во прав
 • 1 желатин
 • 1 ванилин шеќер
 • Овошен слој:
 • 500g микс од шумско овошје
 • 4 лажици шеќер
 • 100ml вода
 • 1 желатин

Подготовка

1.

Слој 1: Во подлабок сад измешајте ги мелените бисквити, Битолското млеко, медот и Битолскиот путер. Потоа смесата ставете ја во калап за чизкејк и добро притиснете.

2.

Слој 2: Во друг сад ставете го крем сирењето во кое ќе ги додадете шеќерот во прав и ванилиниот шеќер. Потоа додадете ја Битолската павлака, матете со миксер и додадете го едниот желатин. Желатинот треба прво да набабри со 50 мл вода, а потоа загрејте го малку на рингла, но внимавајте да не зоврие. Потоа овој втор слој ставете го над првиот слој со бисквитите.

3.

Слој 3: Згответе го овошниот микс со 4 лажици шеќер и 100 мл вода. Потоа додадете го желатинот и гответе уште една минута. Откако убаво ќе се излади, смесата ќе се згусне. Густата смеса прелијте ја над вториот слој и чизкејкот ставете го во фрижидер за да се излади, најдобро преку ноќ.

Датум на објавување 18.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal