00 / 00
|

Потаж од грашок

30 min.

Потребни состојки

 • 2 лажици Битолски путер
 • 2 кромида, ситно исечкани
 • 2 чешниња лук, ситно исечкани
 • 1 лажичка толчен пипер (буковец или црвен пипер)
 • 450ml пилешки бујон
 • 600g грашок
 • Малку коријандер
 • Сол
 • Бибер
 • Битолска Павлака
 • Малку пармезан за декорација

Подготовка

1.

Земете длабока тава и загрејте ја, па додајте путер, кромид, лук и пипер. Пропржете се заедно околу пет минути, додека не омекнат и не добијат златеста нијанса. Потоа, ставете го пилешкиот бујон и грашокот, а кога ќе зоврие оставете неколку минути на тивок оган да се вари, додека не омекне грашокот.

2.

Додадете сол, бибер и коријандер по желба. На крај, изблендирајте (високите блендери се позгодни за ова, но и да немате таков, искористете каков имате) додека не добиете кремаста текстура. Ако е премногу густо, додадете малку топла вода.

3.

Сервирајте во чинии, па декорирајте со Битолска павлака и малку пармезан. Покрај тоа, можете да додадете од омилените семки или нане, зачини итн...

Датум на објавување 01.12.2022.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal