00 / 00
|

Потаж од морков

60 min.

Потребни состојки

  • 500g исчистен морков
  • 1l вода
  • 1 коцка пилешки бујон
  • 2 лажици масло
  • 2 лажички брашно
  • 1 лажичка бибер
  • 1 жолчка
  • 2 лажици Битолска павлака

Подготовка

1.

Морковот исечкајте го на помали парчиња и ставете го во 1l студена вода. Оставете да се свари (без зачини).

2.

Кога морковот ќе се свари, извадете го и испасирајте, а во водата во која се варел ставете ја коцката пилешки бујон.

3.

Во друга тава, ставете две лажици масло и 2 лажици брашно. Благо пропржете го брашното, да не потемни, туку да добие светло златна боја. Потоа, додајте го морковот и пропржете го на тивок оган со постојано мешање, пет до седум минути.

4.

Водата со пилешки бујон ставете ја да зоврие, па потоа ставете ја во смесата со морковот, мешајќи постојано. Кога ќе се соедини, додајте една лажичка бибер.

5.

Од смесата одвојте две црпалки потаж во некој сад да се подизлади.

6.

Жолчката помешајте ја со две лажици Битолска павлаката, а таа смеса потоа малку по малку додавајте ја во подизладениот потаж. Кога ќе се соединат убаво, додајте ја смесата во остатокот од топлиот потаж, со постојано мешање. Потоа кога убаво ќе се соединат, вратете на рингла и на тивок оган и варете уште седум минути со постојано мешање. Додадете сол по вкус.

Датум на објавување 31.10.2022.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal