00 / 00
|

Риба во сос од пармезан и павлака

30 min.

Потребни состојки

  • 1kg филети ослиќ
  • 1 пакување Битолска павлака 180g
  • ¼ чаша рендан пармезан
  • ½ лажичка црвен пипер
  • ½ лажичка сол
  • ¼ лажичка црн пипер
  • 2 лажици лебни трошки
  • 2 лажици Битолски путер

Подготовка

1.

Садот за печење убаво премачкајте го со масло и распоредете ги филетите.

2.

Помешајте ги зачините со Битолската павлака и распоредете ја мешавината рамномерно врз филетите.

3.

На крајот наросете ги лебните трошки и растопениот Битолски путер.

4.

Се пече на 350°C околу 20 до 25 минути или додека вилушката не пропадне во рибата.

Датум на објавување 18.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal