00 / 00
|

Сочен куглоф со лимон

120 min.

Барате рецепт за сочен и едноставен куглоф? Немате големо искуство за подготовка на десерти, а имате желба да го изненадите семејството со вкусен колач? - Подгответе сочен куглоф со лимон уживајте во вашето утринско кафе или чај.

Мек и воздушест, се топи во уста!
Така може да го опишеме овој куглоф. А на ваков опис ретко кој може да остане рамнодушен. Пробајте го куглофот штом ви се пријаде нешто благо, а не сакате комплицирани рецепти со многу состојки. Сѐ што ви треба за неговата подготовка сигурно веќе го имате во вашиот дом. На вас останува само да набавите Битолска павлака и путер од Бимилк и да уживате во мекоста на овој сочен куглоф. Пробајте го уште во прва прилика и уверете се.

Потребни состојки

 • 1 чаша путер на собна температура
 • 2 чаши шеќер
 • 6 јајца
 • 3 чаши брашно
 • ¼ лажичка сода бикарбона
 • 1 чаша Битолска павлака со 20% мм
 • ¼ лажичка сол
 • 2 лажички екстракт од ванила
 • рендана кора од еден лимон
 • 2 лажици свежо цеден сок од лимон
 • шеќер во прав по желба
 • растопено розово чоколадо по желба.

Подготовка

1.

Во сад за матење ставете ги путерот и шеќерот. Изматете ги со миксер околу 5-7 минути. Потоа додајте ги јајцата едно по едно и продолжете со матењето додека се добие хомогена смеса.
Во друг сад измешајте ги брашното, содата бикарбона, ренданата кора од лимон и солта.

2.

Во мал сад измешајте ги Битолската павлака, сокот од лимон и екстрактот од ванила. Миксерот намалете го на најниската брзина и во садот со јајцата наизменично додајте од брашното и павлаката.
Вака подготвената смеса ставете ја во претходно намрсен и набрашнет калап за куглоф.
Куглофот печете го во претходно загреана рерна на 160 степени околу 1¼ до 1½ час.

3.

Печениот куглоф со лимон оставете го во калапот да се излади околу 15 минути, па внимателно извадете го.
Куглофот посипете го со шеќер во прав или украсете го со растопено розово чоколадо и бобинкасто овошје по ваш избор.
На здравје,

Датум на објавување 05.05.2020.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal