00 / 00
|

Супер лесно мезе

15 min.

Потребни состојки

  • 300g фета сирење
  • 300g рендан кашкавал
  • 2 лажици Битолска павлака
  • магдонос
  • црвен пипер
  • афион
  • сушена брусница
  • ореви

Подготовка

1.

Во длабок сад измешајте ги сирењето, кашкавалот и павлаката.

2.

Откако ќе добиете хомогена смеса, со помош на лажица, од неа издвојте и со дланките оформете мали топчиња. Малите топчиња наредете ги во тава или рамен сад. (Од посочените состојки излегуваат околу 30 топчиња).

3.

Tавата ставете ја во фрижидер барем половина час за топчињата минимално да се стврднат и за да можете полесно да го обложите.

4.

Секое од топчињата протркалајте го во избраната состојка. Освен сечкан магдонос, црвен пипер, афион, сечкана сушена брусница и издробени ореви (што беше наш избор), можете да експериментирате и со сечкан млад кромид, печен сончоглед, семки од тиква, издробен чипс, иситнети бадеми, пржени парчиња сланина и сл. Опциите се неограничени.

5.

Сервирајте со крекери или мали потпечени парчиња леб.

Датум на објавување 17.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal