00 / 00
|

Топчиња со кашкавал

45 min.

Потребни состојки

  • 180g Битолска павлака
  • 250g брашно
  • ½ кесичка сув квасец
  • 2 лажици масло
  • кашкавал
  • јајце за премачкување

Подготовка

1.

Замесете ги состојките во меко тесто. Веднаш почнете со работа и земајте мали топчиња од тестото.

2.

Малку развлечете ги топчињата и во средината ставете коцка кашкавал.
Убаво преклопете и оформете го топчето. 

3.

Редете ги на плех и откако ќе ги направите сите оставете ги 15-20 минути да одморат. 

4.

Премачкајте ги со јајце и печете ги 15-20 минути во загреана рерна на 180 С.
Оставете кратко да подизладат.
На здравје!

Датум на објавување 30.11.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal