00 / 00
|

Тортиљи со пилешко месо и павлака

45 min.

Потребни состојки

 • 350g пилешки гради
 • 200g чили сос
 • 2 чешниња лук
 • 1 црвен кромид
 • 3 лажици доматен сос
 • 1 зелена пиперка
 • 1 жолта пиперка
 • 4 чери домати
 • 6 Тортиљи
 • Битолска кисела павлака - по вкус
 • сончогледово масло - по вкус
 • сол по вкус
 • свежо мелен црн пипер по вкус

Подготовка

1.

Во тава ставете малку масло, додадете го сосот од чили пиперки, лукот, кромидот, малку доматен сос, пиперките исечени на ленти и чери доматите. Зачинете и пржете на тивок оган.

2.

Пилешкото месо исечкајте го на ленти и печете на фолија на скара. Кога месото ќе биде готово, додајте го во претходно подготвениот сос.

3.

Тортиљите загрејте ги на тивок оган во рерна, наполнете ги со филот и завиткајте ги во фолија. Така завиткани вратете ги во рерна уште 2-3 минути на пониска температура.

4.

Кога ќе ги извадите додадете во нив или од страна при сервирањето Битолска кисела павлака, која одлично се надополнува со вкусот на сосот и пилешкото месо.

Датум на објавување 18.04.2019.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal