00 / 00
|

Чоколадни путер мафини со путер крем

0 min.

Рецепт од: https://www.instagram.com/martinascookingg

Потребни состојки

 • Потребни состојки:
 • 1 јајце
 • 1 пециво
 • 120гр шеќер
 • 120мл млеко
 • 150гр брашно
 • 150гр Битолски путер
 • 150гр чоколадо
 • 50гр какао
 • Крем
 • 400гр Битолски путер
 • 200гр шеќер во прав
 • 100гр чоколадо

Подготовка

1.

За мафините најпрво на пареа растопете го путерот со чоколадото. Измешајте ги јајцата, шеќерот и млекото, па додадете ја смесата од путер и чоколадо. Во оваа смеса додадете ги сите суви состојки и убаво измешајте. Смесата префрлете ја во калапи за мафини(зависно од големината излегуваат од 8-12 мафини). Печете ги во загреана рерна на 170/180С околу 15тина минути. Оставете ги да се изладат, а за тоа време спремете ја путер кремата.

2.

Изматете омекнат путер на собна температура со шеќер во прав и растопено чоколадо. Убаво матете со миксер дури не добиете убава мазна крема. Оставете ја кремата малце да се стегне, ама не во фрижидер.

3.

Ставете од кремата врз секоја мафина и по желба ставете парчиња чоколадо, овошје и сл.Чоколадни путер мафини со путер крем.

Датум на објавување 28.07.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal