00 / 00
|

Kиш со праз и сланина

0 min.

Добар апетит и забавно готвење!
Рецепт од: https://www.instagram.com/daveskitchenofficial

Потребни состојки

 • Потребни состојки:
 • За тестото:
 • 250 гр брашно
 • 2-3 лажици вода
 • 120 г. Битолски путер 
 • 1 јајце
 • прстофат сол За филот:
 • 3-4 страка праз, ситно исечкани
 • 3 лажици масло за јадење
 • сол и мелен црн пипер по вкус
 • 100 г сланина, исечкана на коцки
 • 1 лажичка буковец
 • 3 јајца
 • 120 мл. неутрална павлака за готвење – крем за готвење
 • сол и мелен црн пипер по вкус
 • 100 г рендан кашкавал

Подготовка

1.

Најпрво во длабок сад промешајте ги брашното, путерот, јајцето, водата и солта и оформете тесто.
Распределете го тестото во тарт тавче со дно кое се одвојува, или во округло тавче на механизам.

2.

Во тава на оган загрејте го маслото и испржете го празот. Зачинете со сол и мелен црн пипер по вкус и буковец. Додајте ја сланината и пржете уште 2-3 минути. Префрлете го филот врз кората од тестото.

3.

Во длабок сад изматете ги јајцата, неутралната павлака за готвење и зачинете со сол и мелен црн пипер по вкус.

4.

Полејте ја смесата врз празот и наросете со рендан кашкавал. Печете во загреана рерна на 180 степени околу 40 минути.

Датум на објавување 28.07.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal