00 / 00
|

Путер сусамки

30 min.

Потребни состојки

  • 100g сусам
  • 170g шеќер
  • 15g Битолски путер

Подготовка

1.

Во сува тава ставете го сусамот и на средна температура пржете го со постојано мешање (за да не изгори) до посакуваната боја. Потоа префрлете го во друг сад, да олади.

2.

Во друга сува тава ставете го шеќерот. Вклучете ја ринглата на средна температура и кога ќе почне да се растопува шеќерот, мешајте до карамелизирање. Штом целосно ќе се стопи шеќерот, додадете го путерот. Мешајте се додека да се стопи путерот, па потоа додадете го и сусамот. Промешајте се до хомогенизирање на состојките.

3.

Потоа оваа смеса ставете ја врз едно парче мрсна хартија за печење. Израмнете со дрвената лажица, па покријте со друго парче мрсна хартија и повторно израмнете ја смесата, но овој пат со сукало.

4.

Тргнете го горниот лист и со остар нож исечете парчиња со големина по желба.

Датум на објавување 31.10.2022.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal