00 / 00
|

Бомбици со јогурт за енергичен старт на денот

25 min.

На задоволство на сите сладокусци, од неодамна Бимилк создаде нов оригинален вкус и го претстави новиот Битолски густ јогурт. Сега сите гурмани ќе можат да уживаат во идеалната густина и исклучителна крем-структура која создава незаборавен вкус.
Но покрај интензивниот и незаборавен вкус, Битолскиот густ јогурт е и значително корисен за здравјето. Спојувајќи го убавото и корисното, Бимилк создаде вкусен јогурт кој истовремено и пријатно делува на организмот.
Имено, густиот јогурт содржи корисни бактерии кои се задолжени за ферментацијата и го штитат организмот од воспаленија и штетни микроорганизми. Битолскиот густ јогурт е исто така полн со витамини и минерали и е одличен извор на протеини, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, јод, цинк и витамин Б5 и Б12.
Поради ваквиот состав и сите овие корисни состојки, Битолскиот густ јогурт има благопријатно дејство на организмот со тоа што помага во намалувањето на крвниот притисок, ја регулира работата на цревната флора и го смирува желудникот. Дополнително густиот јогурт поради калциумот кој го содржи ја чува и одржува функцијата на коските.
Поради сиве овие придобивки, вкусниот густ јогурт е исклучително корисен за консумирање на дневно ниво, а поради својата кремаста структура, може да се користи и за подготовка на омилените сосови, салати, десерти, како и во комбинација со разни други видови храна со кои се надополнува.
Бомбици со јогурт за енергичен старт на денот
И традиционалните бомбици можат да добијат уникатен вкус и пријатно да делуваат на здравјето, доколку ги подготвите со Битолски густ јогурт.

И традиционалните бомбици можат да добијат уникатен вкус и пријатно да делуваат на здравјето, доколку ги подготвите со Битолски густ јогурт.

Потребни состојки

  • 150мл густ јогурт
  • 200 гр мелени овесни снегулки
  • Ситно сецкано суво овошје по ваш избор
  • 1 цеден портокал
  • 1 лажица мед
  • 100 гр мелени лешници

Подготовка

1.

За да ги подготвите бомбиците измешајте ги јогуртот, овесните снегулки, сувото овошје цедениот портокал и медот. Оформете ги бомбиците и извалкајте ги во мелените лешници.

Датум на објавување 20.01.2017.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal