00 / 00
|

Чоколадни мафини

25 min.

Потребни состојки

  • 2 јајца
  • 100g шеќер
  • 230g брашно
  • 50g какао
  • 100ml масло
  • 250ml Битолско млеко
  • 8g пециво
  • прстофат сол

Подготовка

1.

Во длабок сад просејте ги брашното, какаото, пецивото и солта. Додајте го шеќерот и измешајте.

2.

Во друг сад изматете ги со жица, јајцата, маслото и млекото. Откако ќе се соединат додајте ги во садот со сувите состојки. Измешајте.

3.

Во калап за мафини наредете хартиени корпички. Со смесата наполнете ги корпичките(по 2/3). Печете во загреана рерна на 180 степени.

Датум на објавување 09.01.2023.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal