00 / 00
|

Ќофте во сос со Битолско кисело млеко

35 min.

Потребни состојки

 • За ќофтето​:
 • 500g мешано мелено месо​
 • 1 јајце​
 • 1 помала главица кромид
 • 2-3 лажици ситно сецкан магдонос​
 • 1/3 чаша ориз (чаша од 250ml)​
 • Малку бибер и сол​
 • 2-3 лажици брашно​
 • За буљонот​:
 • 1-2 моркова​
 • 1 помал корен и стебло целер ​
 • 1/2 лажичка сол​
 • За сосот​:
 • 60-80g путер ​
 • 3-4 лажици брашно​
 • 4 жолчки​
 • 400g Битолско кисело млеко​
 • сок од 1/2 лимон​
 • рендана кора од 1/2 лимон​
 • по желба бибер

Подготовка

1.

Ќофте :
- Се сецка ситно кромидот.
- Се мешаат меленото месо, јајцето, кромидот и магданосот. Се зачинува со сол, бибер, чубрика и се меси меленото месо. Потребно е добро да се измеша. Се додава измиениот ориз и повторно се меша.
- Оформете округли форми во големина која вие ја сакате. Валкајте ги вака приготвени во брашното.

2.

Буљон:
- Во подлабоко тенџере ставете вода и додадете го морковот, коренот и стеблото заедно со листовите целер и сол. Оставете нека зоврие.
- Во зовриената вода ставете ги ќофтињата и нека се варат се додека испливаат на површината. Со решетка лажица извадете ги.

3.

Сос:
- Во подлабока тава или друго тенџере ставете да се стопи путерот или доколку користите масло - истото да се загрее. Ставете го брашното и мешајте постојано додека се запржи. Потоа додавјате од буљонот се додека не ја добиете саканата густина - односно треба да добиете ретка хомогена каша. Внимавајте да не ви се направат грутчиња, постојано мешајте.
- Во посебен сад изматете ги жолчките со киселото млеко, додајте ја лимоновата киселина. Со црпалка земајте од кашата и додајте во сосот од јајцата и Битолското кисело млеко.
- Тргнете го тенџерето со кашата, во него внимателно налејте го сосот од жолчките и Битолското киселото млеко, вратете на огнот тивко да проврие, па потоа тргнете го од оган.
По желба ставете бибер, рендана кора од лимон..
Добар апетит!

Датум на објавување 30.01.2023.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal