00 / 00
|

Крем супа од печурки

30 min.

Потребни состојки

  • 500гр свежи шампињони
  • 2 чешниња лук
  • 500мл неутрална павлака 
  • 3 лажици Битолска павлака 
  • 1 лажица интегрално брашно
  • 1 лажица сушен зачин и црн бибер

Подготовка

1.

Шампињоните измијте ги и исецкајте ги на тенки ленти.

2.

На загреано масло ставете ги заедно со исецканото лукче да се динстаат додека не омекнат.

3.

Се става интегралното брашно, се меша убаво, па се додава 1 литар вода. Мешајте повремено додека не се згусне.

4.

На крај, додадете ја неутралната павлака и Битолската павлака, па оставете уште неколку минути да прокрчка.

5.

Сервирајте ја топла.

Датум на објавување 23.11.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal