00 / 00
|

Лајбици со Битолски јогурт

40 min.

Потребни состојки

  • 40g свеж квасец
  • 300g Битолски јогурт
  • 200ml топла вода
  • 150ml масло
  • 1 лажичка шеќер
  • 1 лажичка сол
  • 1kg брашно
  • 100g маргарин
  • Сусам по потреба
  • 3 јајца (2 за тестото, 1 за премачкување)

Подготовка

1.

Измешајте Битолски јогурт, масло, две јајца, квасец, шеќер. Додајте брашно, сол и замесете го тестото. Поделете го на 5 делови за помали лајбици.

2.

Премесете и секоја кора развлечете ја и исечкајте ја на 16 делови, па замотајте мини лајбици. Наредете ги на тепсија, премачкајте ги со јајце, посолете, па потоа посипете со сусам и на секоја лајбица ставете по малку маргарин.

3.

Вклучете ја рерната на 200 степени да се загрее, па печете додека не поруменат. Печете околу 20 минути.

Датум на објавување 09.01.2023.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal