00 / 00
|

МАФИНИ СО СЛИВИ

50 min.

Потребни состојки

  • 3 јајца
  • 150g шеќер
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 прстофат сол
  • 80g Битолски путер
  • 3 лажици рум
  • 300g брашно
  • 2 лажички прашок за пециво
  • 300-500 g сливи
  • Шеќер во прав

Подготовка

1.

Измијте ги сливите и извадете ги семките.. Повеќето исечете ги на коцки, а неколку сливи на кришки.

2.

Растопете го путерот на тивок оган и оставете да се излади додека го подготвувате остатокот. Белките изматете ги со миксер да се стегнат.

3.

Жолчките се мешаат со сол, шеќер и ванилин шеќер, па се додава румот и путерот, се меша кратко. Се меша понатаму со лажица, се додава брашното со прашокот за пециво заедно со белките, се меша убаво додека добиете густа смеса.

4.

На крајот измешајте ги парчињата слива - помали или поголеми по желба.

5.

Наредете во корпички во калап за мафини, одозгора наредете ги сливите кои сте ги исечкале на ленти и притиснете ги малку.

6.

Печете во загреана рерна на 180 ° C 30 минути - додека не поруменат.

7.

По желба посипете ги со шеќер во прав.

Датум на објавување 30.06.2022.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal