00 / 00
|

Освежувачка јогурт салата

15 min.

Покрај тоа што Битолскиот густ јогурт е суперхерој во секојдневната исхрана поради своите хранливи карактеристики и богатството на минерали и витамини, тој е одличен додаток на различни видови храна. Интересните рецепти и различните комбинации со големиот број на јадења, го прават густиот јогурт да биде незаменлив дел од кујната.

Во продолжение ви претставуваме 5 рецепти за здрави и вкусни оброци кои можат да се приготват со Битолски Густ јогурт.

Битолскиот густ јогурт е совршен за салати поради неговата кремаста структура која беспрекорно добро ги соединува сите состојки.

Потребни состојки

  • 2 варени јајца
  • 1 чешне лук
  • 1 свежа краставица
  • 250 мл. Битолски густ јогурт
  • Неколку ливчиња рукола
  • Прстофат сушен копар
  • Прстофат сол

Подготовка

1.

Сварете ги јајцата и исцекајте ги на ситно во сад.

2.

Излупете ја краставицата и исецкајте ја на ситно во чинијата, а потоа додадете ги лукот и руколата на ситни парчиња. По желба посолете, додадете го копарот и на крај сето тоа прелијте со густ јогурт.

3.

Измешајте ја салатата и оставете јогуртот да ја соедини. Пред служење изладете ја во фрижидер, а потоа уживајте во оваа вкусна салата.

Датум на објавување 20.01.2017.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal