00 / 00
|

Пирошки

45 min.

А ги сакаат и малите и големите :)

Потребни состојки

  • Квасец
  • 4 варени јајца
  • 2 главици млад кромид
  • 1 копар
  • Битолски путер
  • Сол (по желба)
  • Масло

Подготовка

1.

Ова е вид на руска пита наречена пирошка, тесто од кнедли полнети со зелен кромид и тврдо варени јајца, а потоа пржени во тава.
Може да користите готово тесто или вие да го подготвите тестото. За овој рецепт потребна ви е Битолска павлака за да се подготви незасладено тесто од квасец.

2.

За тестото во еден поголем сад измешајте ги состојките за да добиете нелепливо тесто. Рассукајте кори и извадете кружни форми. Во средината на секој круг ставете фил, преклопете го на половина, изатворете ги краевите.
Пржете во загреано масло додека не поруменат од двете страни.

Датум на објавување 23.06.2018.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal