00 / 00
|

Раванија со Битолски јогурт

60 min.

Потребни состојки

 • 3 јајца
 • 1 чаша зејтин
 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша гриз
 • 1 чаша брашно
 • 1 прашок за пециво
 • рендана кора од 1/2 лимон (опционално)
 • 100g мелени бадеми
 • Шербет:
 • 2,5 чаши шеќер
 • 3 чаши вода
 • лимон (опционално)

Подготовка

1.

Земете модла за куглоф и премачкајте ја со зејтин и наросете со брашно. Во меѓувреме вклучете ја рерната да се загрева на 180 степени.

2.

Најпрво подгответе го шербетот. Сите состојки ставете ги да се варат. Штом зовриjат, намалете ја температурата на средна и оставете да врие 15-20 минути. Тргнете на страна.

3.

Јајцата заедно со ванилиниот шеќер изматете ги добро, додека смесата да згусне и осветли. Додадете ги останатите состојки, кратко изматете. Ќе добиете густа смеса. Префрлете ја во модлата за печење и ставете да се пече околу 40 минути.

4.

Откако ќе се испече, оставете раванијата 5 минути да отстои во модлата, па потопете ја со млакиот шербет. Оставете така да се излади во модлата и да го впие шербетот, па префрлете на тањир за послужување.

Датум на објавување 28.02.2023.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal