00 / 00
|

Руска торта со мед

50 min.

Лесен и вкусен руски десерт!

Потребни состојки

  • 110 гр. мед
  • 1 кафена лажичка сода бикарбона
  • 1 кафена лажичка лимонтус ( измешана со сода бикарбона)
  • 60 гр. Битолски путер
  • 2 јајца
  • 500 гр. Битолска кисела павлака
  • 300 гр. слатка павлака
  • 150 гр. шеќер

Подготовка

1.

Во големо тенџере додадете мед, сода и Битолски путер и оставете да зоврие.Откако ќе зоврие додадете 2 јајца и промешајте ги.

2.

Додадете 450 гр брашно и промешајте ја смесата со дрвена шпатула додека не се излади, потоа вратете го на рингла додек не се згусне.

3.

Откако тестото е подготвено поделете го на 8 парчиња и додека сеуште е топло, свиткајте го во квадрати или кругови во зависност која форма на торта сакате. Ако со текот на виткање тестото се олади можете малку да го загреете во микробранова печка. За тестото да не ви стане лепливо намачкајте го со Битолски путер.

4.

Печете го секој слој на 180 ° C околу 3 минути. Откако ќе се подготват намачкајте ги со мала количина на Битолска кисела павлака за да омекнат.

5.

Измешајте ги состојките за филот и на секој слој од тортата нанесете го филот со издробени ореви , а потоа ставете ги слоевите од тортата еден над друг . Оставете ја тортата најмалку саати во фрижидер за да се зацврсти .
Уживајте во оваа вкусна торта !

Датум на објавување 11.06.2018.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal