00 / 00
|

САЛАТА СО ТИКВИЧКИ И КИСЕЛО МЛЕКО

0 min.

Потребни состојки

  • 2 парчиња тиквиња
  • 200ml Битолски јогурт
  • 500g Битолско кисело млеко
  • младо лукче (количина по вкус)
  • сол по вкус
  • Маслиново масло по потреба

Подготовка

1.

Тиквичките се мијат убаво, се лупат и се сечат на тркалца. Во тавче се загрева поголема количина на масло и се пржат кратко од двете страни.

2.

Пржените тиквиња се ставаат на хартија за да се впие непотребното масло и потоа во подлабок сад се редат еден ред тиквички, сол, сецканото лукче и над секој ред се ставаат по неколку лажици од киселото млеко и јогуртот(измешани претходно).

3.

Најгоре по желба може да се додаде сецкано лукче или лук во прав.

Датум на објавување 27.09.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal