00 / 00
|

Спанаќ со ориз и кисело млеко

40 min.

Потребни состојки

  • 200гр. ориз
  • 250гр. свеж спанаќ
  • 1 главица кромид
  • Сол и црн пипер
  • Зачини по избор
  • 1 лимон, исцеден
  • 60мл. вода
  • Маслиново масло
  • Битолско кисело млеко

Подготовка

1.

Во тава на среден оган ставете маслиново масло да се загрее. Потоа ставете 1 главица кромид, ситно исечкан. Пржете го додека не омекне. Откако кромидот ќе омекне додадете 200гр. ориз. Запржете го околу 5 минути и повремено мешајте.

2.

Додадете 250гр. исечкан свеж спанаќ и пропржете уште 2 минути. Потоа во тавата додадете 3 мали чаши топла вода (околу 60мл.) и зачинете по избор – со вегета, куркума или црвен пипер. Мешајте додека не омекне и при крај додадете сок од 1 исцеден лимон.

3.

Послужете го со Битолско кисело млеко :)

Датум на објавување 12.01.2021.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal