00 / 00
|

Свежа салата со дресинг од јогурт за детокс во зима

15 min.

На задоволство на сите сладокусци, од неодамна Бимилк создаде нов оригинален вкус и го претстави новиот Битолски густ јогурт. Сега сите гурмани ќе можат да уживаат во идеалната густина и исклучителна крем-структура која создава незаборавен вкус.

Но покрај интензивниот и незаборавен вкус, Битолскиот густ јогурт е и значително корисен за здравјето. Спојувајќи го убавото и корисното, Бимилк создаде вкусен јогурт кој истовремено и пријатно делува на организмот.

Имено, густиот јогурт содржи корисни бактерии кои се задолжени за ферментацијата и го штитат организмот од воспаленија и штетни микроорганизми. Битолскиот густ јогурт е исто така полн со витамини и минерали и е одличен извор на протеини, калциум, калиум, магнезиум, фосфор, јод, цинк и витамин Б5 и Б12.

Поради ваквиот состав и сите овие корисни состојки, Битолскиот густ јогурт има благопријатно дејство на организмот со тоа што помага во намалувањето на крвниот притисок, ја регулира работата на цревната флора и го смирува желудникот. Дополнително густиот јогурт поради калциумот кој го содржи ја чува и одржува функцијата на коските.

Поради сиве овие придобивки, вкусниот густ јогурт е исклучително корисен за консумирање на дневно ниво, а поради својата кремаста структура, може да се користи и за подготовка на омилените сосови, салати, десерти, како и во комбинација со разни други видови храна со кои се надополнува.

Иако некои ја сметаат свежата салата за лесна храна, нејзината хранлива вредност благодарение на Битолскиот густ јогурт е на многу повисоко ниво и е препорачливо да се консумира во секој период од годината како здрав оброк.

Потребни состојки

 • 1 марула
 • ½ краставица
 • 1 морков
 • 2 роквици
 • 1 млад кромид
 • За дресингот:
 • 2 лажици свеж сок од лимон
 • 1 лажица оцет
 • 1-1½ лажичка шеќер
 • 2 чешниња лук ситно сецкани или изблендирани
 • ½ шолја густ јогурт
 • 1/3 шолја ладно цедено маслиново масло
 • ½ лажичка сол
 • Прстофат бибер
 • ½ лажичка сушен копар

Подготовка

1.

Ставете ги сите состојки за дресингот во еден сад и измешајте ги за да се соединат. Дресингот можете да го ставите во фрижидер и да го користите во следните 3-4 дена.

2.

Кога ќе сакате да ја направите салатата, ставете го зеленчукот (марула, краставица, морков, роквици, млад кромид) и прелијте со претходно подготвениот дресинг.

Датум на објавување 20.01.2017.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal