00 / 00
|

Вкусен и лесен колач со јогурт, вишни и чоколадо

40 min.

Покрај тоа што Битолскиот густ јогурт е суперхерој во секојдневната исхрана поради своите хранливи карактеристики и богатството на минерали и витамини, тој е одличен додаток на различни видови храна. Интересните рецепти и различните комбинации со големиот број на јадења, го прават густиот јогурт да биде незаменлив дел од кујната.
Во продолжение ви претставуваме 5 рецепти за здрави и вкусни оброци кои можат да се приготват со Битолски Густ јогурт.

Идеален рецепт за овие ладни денови кој ќе ви ја исполни во целост потребата за благо. Сите состојки се мерат во шолја и нема потреба да користите вага или друго средство за мерење на состојките. Битолскиот густ јогурт е тајната состојка која го прави овој колач неодоливо вкусен.

Потребни состојки

  • 2 јајца
  • 1-ипол шолја (250 мл.) шеќер
  • 2 шолји брашно
  • ½ масло
  • ½ прашок за печиво
  • 1 ванилин шеќер
  • 1 шолја јогурт
  • 1 шолја изрендано чоколадо
  • 1 шолја вишни (може и замрзнати)

Подготовка

1.

Загрејте ја печката на 180 степени

2.

Измиксајте ги двете цели јајца со шеќерот додека не добиете пенеста структура.

3.

Додадете ванилин шеќер и половна чаша масло и продолжете со миксање.

4.

Намалете ја брзината на миксерот па наизменично додавајте брашно, прашок за печиво и густ јогурт.

5.

Потоа, во смесата ставете го изренданото чоколадо и измешајте.

6.

На крај прелијте во калап, распоредете ги вишните и печете околу 30 минути на 180 степени.

Датум на објавување 20.01.2017.

Nazad
|
01 / 02

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Moja Kravica Junior 250ml

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Ex saepe odio animi, dolores impedit architecto fuga quam ut, accusamus totam illo doloremque ipsum, deleniti veritatis numquam corporis commodi repellat quasi.

Informacije o proizvodu
Proizvod i opis
Pakovanje/SKU
mlečna mast
Rok trajanja i uslovi čuvanja
Transportno pakovanje
Proteini
Ugljeni hidrati
Energetska vrednost
Balans+ jogurt
TTOSO 1kg
1g
25 dana
12 komada
3,2g
5,2g
192kJ/46kcal